Panoramska kolumna
Jan 2, 2021 0:46:13 GMT 2
Post by Una on Jan 2, 2021 0:46:13 GMT 2
Korona rezime 2020.
- prvi deo -
Danas je 1. januar 2021. Većina je novogodišnju noć provela kod kuće poštujući mere donesene od strane Kriznog štaba Vlade Srbije, a koje se odnose na epidemiološku zaštitu od novog korona virusa nazvanog SARS-CoV-2. Zvanično, nije bilo organizovanog dočeka Nove godine, svi ugostiteljski objekti radili su samo do 18 sati i u njima nije bilo “žive” muzike. Nezvanično, u mnogim ugostiteljskim objektima slavilo se iza zaključanih vrata. Izostala su porodična okupljanja (jer se kose sa merom zabrane okupljanja više od 5 osoba u zatvorenom i otvorenom prostoru), izostali su: kvalitetan novogodišnji program, grupno veselje i putovanja. Ipak, ne baš za sve. Pojedini su se veselili, slavili i putovali kao i pre “nove normalnosti.”
Sve je počelo 6. marta 2020. kada je zvanično registrovan prvi slučaj obolelog od novog korona virusa u Srbiji. Nezvanično, prvi slučaj je zabeležen prvog dana marta, ali je vladajućoj stranci bilo potrebno vreme da prikupi potpise u vezi predstojećih izbora. I dok su ljudi zbijeni čekali u redovima ispred štanda da bi ostavili svoj potpis, iza štanda su svi nosili maske i rukavice. Nekima je bilo smešno, a nekima čudno, jer “najsmešniji virus u istoriji čovečanstva” još nije stigao do nas. Kada je stigao, bila su mu potrebna samo 10 dana da zarazi skoro 50 osoba i da zbog toga “država” uvede vanredno stanje (uprkos činjenici da je primerenija mera - vanredna situacija), koje je trajalo sve do 6. maja 2020. godine. 53 dana vanrednog stanja mnogima će ostati loša uspomena, naročito onima preko 65 godina. Pandemija straha bila je veća i jača od korona virusa koji je bio glavna i jedina tema svih medija.
Ukidanjem vanrednog stanja ukinute su i mnoge epidemiološke mere zaštite stanovništva. Bližili su se izbori, a oni se ne mogu organizovati sa merom zabrane okupljanja. Shodno tome dozvoljena su dva velika fudbalska derbija, a Krizni štab je delio samo preporuke i na taj način svu “krivicu” svalio na “neodgovorno” stanovništvo. I dok se svet čudio “ludim Srbima” virus je imao otvoren put. Prvi na udaru bili su Novi Pazar i Tutin, u kojima je za stanje katastrofe, dve nedelje nakon izbora, okrivljen Ramazanski bajram u maju. Zvanično, u junu dnevno umire jedna osoba od Covida-19, ali ima i dana bez smrtnih slučajeva. Nezvanično, broj smrtnih slučajeva je mnogo veći. Na veliku razliku između zvaničnog i “nezvaničnog” prvi je krajem juna ukazao BIRN. Dugo se polemisalo da li se i zašto kriju pravi podaci, da bi dva meseca kasnije epidemiolog i član Kriznog štaba Vlade Srbije, Predrag Kon, kao glavnog krivca označio informatički sistem na koji su se oslanjali izveštavajući javnost o broju obolelih i umrlih.
7. jula, nakon što se posle zvanično legitimnih izbora vlast nije promenila, došlo je do velikih protesta u Beogradu i drugim većim gradovima, povodom najave pooštravanja epidemioloških mera i uvođenja ponovnog policijskog časa. To je, ipak, bio samo povod , dok je pravi razlog bilo opšte nezadovoljstvo naroda zbog ponašanja države tokom epidemije i politike vladajuće stranke. U isto vreme pobuna lekara stigla je u obliku inicijative “Udruženi protiv kovida,” kada je otvoreno pismo potpisalo prvo 350 lekara, a kasnije je ono skupilo skoro 3000 potpisa. Inicijativa ubrzo postaje udruženje.