|
Post by Una on Oct 26, 2016 1:52:39 GMT 2
Krajem prošlog veka zapošljavala je nekoliko hiljada radnika, a taj broj se pre par meseci sveo samo na troje. Kako do predvidjenog roka, 21. oktobra, niko nije podneo plan reorganizacije fabrike, predsednik Privrednog suda i stečajni sudija Branislav Jovović je doneo rešenje o bankrotstvu. Gašenje nekadašnjeg giganta "Zastava automobili AD", koji je 1989. godine brojao 13.500 radnika, a fabrika proizvodila 220.000 vozila zvanično je otpočelo 21.07.2016. kada je počeo stečajni postupak. Proglašen bankrot Zastava automobila (beta.rs)
|
|
|
Bankrot
Oct 26, 2016 13:07:57 GMT 2
Post by Forumero on Oct 26, 2016 13:07:57 GMT 2
Vidim da po raznim internet portalima pojedici nerealno komentarišu ovaj bankrot, čudeći se što država nije i "Zastava automobilima" otpisala dugove na isti način kao što je to nedavno uradila firmama "Zastava oružje", "Krušik", PPT "Namenska" iz Trstenika, "Sloboda" iz Čačka i "Milan Blagojević" iz Lučana, kada je njihov poreski dug u ukupnom iznosu od 15 milijardi dinara konvertovan u kapital države. Dugovanja "Zastava automobila" iznose oko 40 milijardi dinara, tako da se već u startu ovo ne može staviti u istu ravan.
Ako se upustimo u jednostavnu analizu, videćemo da se ovi iznosi međusobno ne razlikuju samo po visini zaduženosti nego i po strukturi duga i broju poverilaca. Ako bi država "Zastava automobilima" oprostila 10 milijardi dinara, koliko duguju Fondu za razvoj Republike Srbije, ostalo bi im još oko 30 milijardi dinara prema ostalim poveriocima, imeđu ostalih Pariskom i Londonskom klubu koji su našoj državi 2001. godine već jednom otpisali veliki procenat dugova (Pariski 66%, Londonski 62%), tako da je nerealno očekivati da u današnjim okolnostima ponove nešto slično sa fabrikom koja već godinama ne radi i nema jasan plan reorganizacije.
Jednostavno rečeno, lako bi država pokušala da spasi "Zastava automobile" od bankrota da u toj fabrici postoji proizvodnja i da je država jedini poverilac.
Ista sudbina će zadesiti i sva ova preduzeća kojima je otpisan poreski dug, čim iskoče iz okvira dugovanja koja se odnose samo na državu.
|
|
|
Post by Una on Nov 4, 2016 1:24:46 GMT 2
Fabrika obuće Boreli nastala je nakon raspada SFRJ, 1997.g. nasledivši firmu " Borovo" koja je nastavila poslovanje u Hrvatskoj. Upravo ta veza sa matičnom firmom i nerešena imovinska pitanja, dovela su do toga, da se posle 15 godina borbe za privatizaciju, ta "bitka" izgubi i firma proglasi bankrot. Skoro 90 prodavnica obuće "Boreli" širom Srbije ostalo je bez obuće, jer je somborska fabrika zaustavila proizvodnju. Tako su građani ostali bez borosana i startas patika koje su bile zaštitni znak "Borelija". Zbogom startas patikama i borosanama - bankrotirao Boreli (021.rs)
|
|