|
Spam
Oct 22, 2016 2:03:01 GMT 2
Post by Una on Oct 22, 2016 2:03:01 GMT 2
"Spam", "spamovanje" i "spameri" su česti izrazi koje susrećemo na internetu. Po definiciji "spam" su nebitne ili neželjene poruke, poslate obično velikom broju korisnika putem interneta, za potrebe oglašavanja, tzv. fišinga, širenje malvera, itd. "Spamovanje" je pitanje saglasnosti primaoca i načina slanja, a ne pitanja sadržaja poruke. "Spamer"je pošiljalac "spam" poruke. Registar nacionalnog internet domena Srbije je, u Muzeju nauke i tehnike, organizovao diskusiju na temu šta je spam, kako ga prepoznati i kako se sačuvati od takve vrste poruka. Takođe, naglašeno je koje sve opasnosti "spam" poruke mogu sa sobom doneti ako se njima neadekvatno rukuje (otvaranje, preuzimanje, prosleđivanje). Savet za sve je da se čudne poruke, makar one dolazile i od prijatelja, nikako ne preuzimaju (otvaraju). Spam poruke – i dosadne i opasne (politika.rs)Ni forumi nisu imuni na spamove i spamere, ali o tome kasnije.
|
|
|
Spam
Oct 24, 2016 19:53:12 GMT 2
Post by Forumero on Oct 24, 2016 19:53:12 GMT 2
Spameri najviše problema pričinjavaju firmama, jer savremeno poslovanje umnogome zavisi od upotrebe elektronske pošte. Iako su klasična poslovna i ostala pisma zamenjena elektronskim, korisnici su pored brzine i ekonomičnosti u međusobnoj komunikaciji dobili i dodatnu obavezu u vidu borbe sa neželjenom poštom. Ako su neadekvatno zaštićeni ili nedovoljno edukovani, to može da im oduzme mnogo dragocenog vremena i umanji radnu efikasnost ali i napravi štetu putem mejlova i poruka sa zlonamernim sadržajem. Internet je zbog velikog broja korisnika trenutno najjeftinije i najefikasnije sredstvo za reklamiranje proizvoda i usluga, ali i za razne oblike prevara, tako da će ovaj problem biti trajno prisutan.
To smeta i većini prosečnih korisnika interneta, koji usluge elektronske pošte koriste u znatno manjem obimu (obično za registrovanje naloga na raznim sajtovima i sl.), a kamoli nekome ko 8 i više sati dnevno ima obavezu da sastavlja, šalje i prima mejlove složenog sadržaja, neretko i na nekoliko različitih stranih jezika.
Ovo što sam naveo se odnosi na klasičan spam u vidu benignih reklamnih poruka, koje bez ikakvog problema mogu u toku samo nekoliko dana da bukvalno zatrpaju e-mail sanduče, tako da treba i po više sati da se neželjene poruke razdvoje od običnih poruka koje su nam potrebne.
Ako već dobijemo neželjenu poštu, prema njoj treba imati identičan odnos kao i prema onoj pravoj, klasičnoj i tada neće biti nikakvih problema. Poruke od nepoznatih pošiljaoca, kao i one koje nismo naručili, ne treba otvarati čak i u slučaju da glase na nas. Naravno, sve zavisi kakve su nečije navike.
|
|